39.8 43.1
#tastyresty

Столиця: Ханой.
Форма правління: Соціалістична Республіка В'єтнам (СРВ) - держава в Південно-Східній Азії, розташована на півострові Індокитай.
Населення: загальна чисельність населення за різними підрахунками становить 88-91 млн. людина. Середня густота населення - 265 чол. на 1 кв. км.
Державна мова: в'єтнамська.
Грошова одиниця: Національна валюта В'єтнаму – донг. Це одна з найменших валют у світі.
Часовий пояс: Індокитайський стандартний час (UTC+07:00). Різниця в часі з київським часом: на 5 годин взимку та 4 години влітку більша.
Релігія: більшість віруючих становлять буддисти, дуже широко представлені хоа-хао, каодаїзм і християнство.

Картинки по запросу карта вьетнам

Географія
В'єтнам - держава в Південно-Східній Азії, на півострові Індокитай, зі сходу та півдня омивається Південно-Китайським морем. Межі з Китаєм, Лаосом та Камбоджею.
Країна простяглася вузькою смугою на 1600 км. вздовж східного узбережжя півострова Індокитай. Протяжність кордонів з Лаосом -1555 км., з Китаєм -1281 км., з Камбоджею - 982 км., довжина берегової лінії - 3451 км., площа материкової частини 331 700 км2.
Європейцям контури країни на карті нагадують латинську букву S, витягнуту з півночі на південь. Північний і південний «краї літери» – широкі, а ширина місця центрального перегину – лише близько 50 км. В'єтнамці порівнюють свою країну з бамбуковим коромислом, на кінцях якого висять кошики з рисом.
Три чверті площі країни займають гори та пагорби. Найвищі знаходяться на півночі, північному заході та в центральних районах. Найвища вершина - гора Фаншипан (3143 м) знаходиться на північному заході В'єтнаму, в гірському масиві Хоангльєншон.

Клімат
Для бажаючих відпочити у В'єтнамі немає хорошого чи поганого сезону, тому що, якщо в одній частині країни надто волого чи надто сиро, то завжди знайдеться місце, де в цей самий час сонячно та тепло. Через велику протяжність з півночі на південь клімат чудово різноманітний.
Клімат країни тропічно мусонний. Формується під впливом літнього вологого та зимового сухого мусоного. Зимовий мусон з жовтня по травень приносить дощі на територію на північ від Ньячангу, а на південь суху та сонячну погоду. Середня температура +26 С у грудні та +29 С у квітні.
Південний В'єтнам - субекваторіальний клімат (Сайгон, Вунг Тау)
Вологий сезон: травень – листопад. У цей час зазвичай у другій половині дня йдуть сильні, дуже короткі зливи.
Сухий сезон: грудень – квітень.
Сезон дощів у Південному В'єтнамі інший, ніж зазвичай представляють наші туристи. Дощі йдуть 10-15 хвилин на день, а якщо трапляються похмурі дні, то це дає приємний перепочинок і приносить трохи прохолоднішу погоду. Загалом погода в сезон дощів дуже приємна.
Центральний В'єтнам (Да Нанг, Нья Чанг, Так Лат).
Вологий сезон: квітень – жовтень/грудень – лютий.
З грудня до лютого - досить бурхливий океан, тому цей час неможливий дайвінг.
Центральний В'єтнам ділиться на дві частини: прибережні рівнини та гори. У прибережній зоні можливі тайфуни з липня до листопада. У центральних гірських областях часті тумани та дощі.
Північний В'єтнам:
- Взимку: вдень: +17-20С, вночі: +10-12С.
- Влітку: вдень: +32-35С, вночі: +25-27С.
На півночі два основні сезони - зима: з листопада по квітень - досить прохолодна та дощова; і літо: з травня по жовтень – спекотне та сухе. 

Транспорт
У країні добре розвинена наземна транспортна система, причому транспортна мережа національних і районних доріг так само
хороша, як і місцеві дороги, що з'єднують провінції, мегаполіси та міста країни.
Залізнична мережа у В'єтнамі розвинена слабо, її і мережею назвати складно, оскільки поїзди курсують з півночі на південь між Ханоєм та Хошиміном, а також у гірський курорт Сапу, міста Хайфон і Халонг. І все ж дістатися поїздом можна в більшість в'єтнамських міст, насамперед, через своєрідну витягнуту форму В'єтнаму. На південь від Хошимина поїзди поки що не ходять через річку Меконг і безліч його рукавів. Слід знати про два види пасажирських поїздів: TN та SE. Поїзди категорії SE зупиняються лише на великих станціях, отже час колії суттєво скорочується. Так, найшвидший поїзд між Хошиміном (станція Сайгон) та Ханоєм йде 29 годин. Є також поїзди підвищеної комфортності маршрутами Ханой - Сапа і Ханой - Халонг, а також Хошимін - Нячанг і Хошимін - Куйнон. Поїздом категорії TN ви можете дістатися будь-який адміністративний центр провінцій по дорозі.
Поїздка на пасажирському поїзді дозволить Вам повністю поринути в атмосферу звичайного в'єтнамського життя, поспілкуватися зі звичайними мешканцями В'єтнаму, які не зайняті у сфері обслуговування іноземних туристів. Також не варто орієнтуватися на розклад на сайтах залізниць, він там дуже приблизний. І звичайно ж не слід купувати квитки з рук. Для інвалідів, людей похилого віку, дітей та іноземців працюють спеціальні каси. Повернення грошей за квитки здійснюється лише на станціях: Ха, Дананг, На Транг, Сайгон, Він, Лао Кай та Хайпон. Також можливе придбання залізничних квитків у всіх туристичних агенціях. Вже кілька років у В'єтнамі обговорюється можливість та доцільність будівництва швидкісної залізниці від Ханоя до Хошиміну. Але поки що аргументів "проти" більше, ніж "за".
Маючи протяжне морське узбережжя, у В'єтнамі, на відміну від Японії, морський транспорт займає далеко не перше місце. Але в деяких випадках швидше і зручніше буде скористатися морським транспортом. Пасажирські лінії вздовж усього узбережжя В'єтнаму почали розвиватися. Але, у північних і південних морських містах добре розвинене прибережне пасажирське судноплавство щодо відносно короткі відстані, де використовуються невеликі судна, зокрема, на підводних крилах.
Річне пасажирське сполучення існує також на півночі та півдні. По Меконгу можна потрапити навіть у Камбоджу та її столицю, місто Пномпень. Місцеві жителі у дельті Меконга активно використовують човни та катери, на яких можна дістатися практично до всіх населених пунктів у дельті завдяки розгалуженій системі каналів. У затоці Халонг, у дельті Меконга та в Хошимині, а також меншою мірою в інших місцях, середні судна використовуються в прогулянково-екскурсійних цілях.
Оренда транспорту. Іноземцям у переважній більшості випадків краще орендувати машину «у комплекті» з місцевим водієм — це задоволення коштує приблизно 400 000 VND на день. Самому сідати за кермо категорично не рекомендується: ПДР вельми своєрідні, рух у містах абсолютно незвичний (на один автомобіль припадає не менше ста мотоциклів чи мопедів, а їздять усе хаотично, але при цьому майже не стикаючись), а дороги у сільській місцевості нерідко залишають бажати найкращого. Можна орендувати мотоцикл (60000-80000 VND на день) або велосипед (6000-8000 VND на день). Оформляючи договір оренди, за них стягнуть депозит.
Середня швидкість пересування на автомобілі в межах міста - 40 км/год (рідше - 30 км/год). За ті самі порушення з водіїв мотоциклів та автомобілів у В'єтнамі беруть різні штрафи. Розміри штрафів для «байкерів»: 50 000 VND – перевищення швидкості (з автолюбителя у цій ситуації знімуть суму, еквівалентну 100 USD), 20 000 VND – їзда за межами міста без шолома
Внутрішні в'єтнамські авіарейси обслуговує кілька великих та бюджетних компаній. Авіарейси здійснюються у великі міста та на острови Кондао та Фукуок. У компанії Vietnam Airlines у великих містах та містах-курортах Ви можете скористатися спеціальними таксі, на яких приїхати в аеропорт вийде дешевше, ніж на звичайному міському таксі.
При дефіциті часу літати літаками внутрішньої авіації набагато вигідніше, та й квитки можна забронювати заздалегідь через інтернет.
Таксі. У В'єтнамі, як і в інших країнах Індокитаю (зокрема в Таїланді), поїздка на таксі — справа складна, яка часто обертається суперечками з водієм і непередбаченою витратою коштів. Таксисти намагатимуться витрусити з туриста завищену суму, або не ту суму, про яку домовлялися перед поїздкою, або ж підправлятимуть лічильники, через що підсумкова вартість поїздки буде в два-три рази вищою за дійсну. Загалом ціна поїздки залежить від відстані — в середньому в Ханої чи Хошиміні вона виходить у межах 2–7 доларів. Найчастіше радять користуватися послугами фірми Mai Linh, де обдурити намагаються найрідше. Якщо Вам захочеться замовити таксі для поїздок між містами, краще обумовити фіксовану ціну, яку варто заздалегідь дізнатися в Інтернеті, і навіть у цьому випадку вартість буде високою, тому простіше та дешевше користуватися автобусами.
У країні немає метро, ​​але його замінюють на автобуси. У містах чимало автобусних маршрутів. У найпопулярніших туристичних місць свої послуги пропонують велорикші. Це не системний вид транспорту, а більшою мірою розвага.
Автобуси є найоптимальнішим, найдешевшим і зручнішим способом пересування по країні. Особливо такий вид транспорту підходить тим, хто збирається відвідати максимальну кількість місць, роблячи таким чином безліч зупинок. Ще одним плюсом автобусів є те, що вони ходять навіть у дуже віддалені місця або, скажімо, до півдня від Хошиміну, куди не дістатися поїздом. Існують прості міжміські автобуси та автобуси системи OpenBus, які прямують практично через весь В'єтнам. Так, наприклад, від Ханоя до Хошиміну автобусом OpenBus можна дістатися за 23 долари. Також з Хошиміну ходять автобуси до сусідньої Камбоджи.

Кухня
В'єтнамська кухня незрівнянна і яскрава як сама країна. Протягом століть на неї великий вплив мала французька, індійська, тайська, китайська кухні. Але на відміну від традиційної кухні країн-сусідок, в'єтнамці використовують мало жирів і готують їжу за відносно короткий час, тобто не піддають їжу тривалій термальній обробці. Тому, незважаючи на «колорит» кухні, їжа у них виходить смачною та «здоровою».
Хоч кухня в країні і одна, але у кожному регіоні страви готують по-своєму. Але що на півночі, що на півдні велике значення надають приправам: перець, м'ята, кориця, лимонник. Недосвідченому обивателю може здатися трохи дивним не так смак, як запах страви. Наприклад, найпопулярніший соус ніок-мам, який роблять з риби, морської солі та води, на кілька днів залишають кваситися в бочці і «специфічний» запах з'являється вже за кілька годин. Хоч запах у багатьох страв трохи не схожий, на запах звичні для нас картоплі з салом та часником, але користь від них величезна, та й смак, хоч як дивно, приємний.
В'єтнамці майже не їдять молочні продукти, але дуже люблять страви із сої: соєве молоко (сиa-дау-нань) та соєвий сир.
Найулюбленішим і найшанованішим продуктом на столі є рис. Це основа для приготування будь-яких національних та традиційних страв. Причому різні сорти рису потребують різної обробки.
На другому місці за популярністю локшина. Шалено смачно обсмажена в олії зі спеціями і м'ясом локшина (мі сао) або ж шматочки свинини з вермішеллю (бун тя), міен лионг (локшина з суміші рисового та маніокового борошна з висушеним вугрем, деревними грибами, смаженими яйцями, пророслим горіхом) , бун тханг (рисова локшина з фрикадельками зі смаженої курки, яєць та ароматних грибів).
До супів, пирогів та закусок подають всілякі овочі: починаючи від огірків і помідорів, і закінчуючи екзотичними їхніми побратимами, характерними для певної території В'єтнаму.
До гарніру подають свинину, яловичину, курятину, лівер, смачні паштети. Неповторні страви з морепродуктів: креветок, крабів, восьминогів, лангустів, риби. Наприклад, традиційна страва Тя Ка (риба «Вухо Слона» – делікатес на р. Меконг). Це свіжа риба, яка тушкується у вершковому маслі та подається зі свіжим кропом, зеленою цибулею, рисовою локшиною та меленим арахісом.
Але найулюбленіша страва всіх в'єтнамців – Нєм і суп Фо. Фарш для Німа робиться з м'яса, крабів, креветок, риби, додавати до них можуть і гриби, і локшину, і овочі. Приготовлену суміш загортають у лист тонкого рисового паперу і обсмажують у киплячому маслі, а подають із гострим соусом.
Суп фо – це легкий яловичий бульйон з рисовою локшиною, зеленою цибулею та скибочками яловичини, приправлений імбиром, свіжими травами, соком лайма та соусом чилі. З інших супів варто покуштувати куа (крабовий суп), лион (суп з вугрем), суп на кокосовому молоці, кань-дау-фу-ка-чуа (суп із соєвого сиру з помідорами).
Для туристів, які хочуть скуштувати всю «принадність» місцевої кухні, можуть приготувати крокодилів, щурів, павуків, кобру та іншу смачну живність. Наприклад, щурине м'ясо у В'єтнамі вважається делікатесом, тому що на їх смак дуже ніжне. Ще одна цікава страва «маленький тигр». Готуватись воно з м'яса кішок. Хоча уряд і ввів заборону на вживання їх у їжу, але за великого бажання скуштувати цей «делікатес» ви зможете. І смачно і вражень на все життя.
На десерт можна замовити всілякі фрукти, як знайомі нам кокоси та ананаси, так мангліс, момордику, па-анону, лонган. Обов'язково потрібно спробувати зацукроване насіння лотоса (мит-сен-чан) або конфітюр з папаї (каунг-фі-туя-ду-ду).
Після їжі в'єтнамці п'ють зелений чай або каву, яка подається в маленьких чашечках. Спиртні напої, майже всі, робляться з рису і мають специфічний смак. Причому алкоголь іде як для «зігріву», так і для лікарських настоянок на травах.
В'єтнамська кухня дуже різноманітна, смачна, специфічна, але й корисна, тому відвідавши цю чудову країну, спробуйте основні традиційні страви!

Магазини та покупки\ Годинники роботи
Шопінг у В'єтнамі дуже дешевий. Прекрасні екзотичні сувеніри тут можна придбати практично за копійки. Тут можна купити сувеніри з дерева, порцеляни, срібла, слонової кістки, а також одяг. Продукція іноземних марок одягу, які мають свої фабрики у В'єтнамі (наприклад Найк або Адідас) можна купити в 3-4 рази дешевше ніж у нас.
Колекціонери зможуть у В'єтнамі купити антикваріат - наприклад, у країні у продажу є багато бронзових монет епохи імперій. Найкращі антикварні магазини Ханоя групуються на вулицях Hang Gai та Hang Khai.
Магазини В'єтнаму відкриваються о 09.00 – 10.00 та працюють до 22.00. Офіційні вихідні - субота та неділя. Проте приватні магазини працюють до 21.00 – 22.00 без вихідних. У Ханої на вулицях Hang Gai та Hang Bac працює ряд магазинів, що торгують етнічними сувенірами численних гірських племен В'єтнаму. Також у Ханої багато одягу, виконаного у східному стилі - шовкові халати, кімоно, піджаки та цілі костюми для обох статей.
В'єтнамське містечко Хюе відоме своїми конічними капелюхами. Їх найкраще купувати на центральному ринку, де є цілі ряди капелюшників. Містечко Хойан є просто складом сувенірів, а також цілими рядами швейних майстерень, в яких під вашу фігуру за 10 хвилин підгонять будь-яку річ на вибір.
Пляшки настойки із заспиртованою змією або саламандрою краще купувати на півдні В'єтнаму. Що стосується техніки та електроніки, то її краще купувати у Хошиміні. Однак, будьте обережні та ретельно вибирайте товар. Ви ж все-таки не в Німеччині...
Ще один поширений сувенір із В'єтнаму - це екзотичні фрукти, яких тут безліч. Більшість із них Ви побачите вперше у житті.

Визначні пам'ятки
У кожній країні є місця, без відвідування яких візит до неї виявиться неповним, і якщо ви їх не побачите, доведеться повертатись туди знову. Так, для Камбоджі це знаменитий Ангкор, для Єгипту – піраміди, у Таїланді це древня столиця Аютайя, а Індонезії, наприклад, - Боробудур. У В'єтнамі є місця, які варто обов'язково побачити незалежно від того, на якому курорті ви відпочиваєте. Ось рейтинг найпопулярніших пам'яток, а також короткі рекомендації щодо того, як їх відвідати:
Бухта або затока Халонг включена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також визнана одним із семи природних чудес світу. Це бухта в Тонкінській затоці Південно-китайського моря на півночі країни, цікава тим, що в ній знаходяться понад 3000 вапнякових островів зі скелями, печерами, затоками та гротами. Види затоки є одними з найвідоміших візитівкою В'єтнаму.
Халонг  знаходиться на півночі країни, і зручніше і найдешевше відвідати її з екскурсією з Ханою. Але і з інших курортів В'єтнаму пропонуються екскурсії, в тому числі і з півдня, але доведеться летіти на літаку, через що ціна набагато вища. Екскурсія в більшості випадків є одно- або дводенним круїзом на човні з відвідуванням одного або декількох островів і печер, плавучого села. Самостійно, без екскурсії, вирушати в Халонг ми б не радили: з екскурсією все виходить набагато простіше та дешевше.
Ханой – столиця В'єтнаму та його культурний центр. Місцеві кажуть, що саме тут мешкає душа В'єтнаму. Побувати в країні і не подивитися столицю неправильно в будь-якій країні, але це буде подвійно неправильно. Ханой настільки цікавий і насичений пам'ятками, що два-три дні тут пролетять як мить. Тут обов'язково треба подивитися: мавзолей Хошиміна, храм літератури, цитадель Ханоя, жіночий музей, музей Хошиміну, пагоду на одному стовпі, озеро повернутого меча та храм черепахи, театр ляльок на воді. Якщо вийде, також звідси варто відправитися на екскурсію до ароматної пагоди. І це тільки найважливіші визначні пам'ятки Ханоя, а всього їх у чотири рази більше. Відвідати Ханой можна як екскурсії з будь-якого курорту В'єтнаму. Але цілком комфортно та недорого можна організувати поїздку до столиці на один-два дні самостійно. Якщо дозволить час, то можна витратити на Ханой днів п'ять, адже звідси найзручніше відвідувати у вигляді екскурсії бухту Халонг та гірське містечко Сапа.
Гірське містечко Сапа. На півночі В'єтнаму є місце, яке не можна пропустити, якщо у вас є хоч крапелька духу пригоди. Навколо Сапи на схилах гір розкидано безліч сіл етнічних племен, а долини прикрашені мальовничими краєвидами з гірських річок та смарагдових рисових терас. Тут і найвища вершина країни – гора Фансипан. Якщо ви готові вирушити у похід за пригодами – краще місця у В'єтнамі не знайти. Сапу зазвичай відвідують у вигляді екскурсії або самостійно з Ханою.
Стародавнє містечко Хойан включено до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як зразок середньовічного торгово-портового міста, і викличе захоплення будь-яким любителем визначних пам'яток. Крім цього, це ще й місто майстрів і художників. Але навіть якщо вас не вразить велика кількість тут історичних та архітектурних пам'яток, романтична атмосфера не залишить байдужим нікого. Загалом, Хоян просто прекрасний. Хойан можна відвідати у вигляді екскурсій на кілька днів з Нячанга чи Муйне, але куди цікавіше приїхати та поринути у його атмосферу самостійно, без екскурсійної групи. Деякі туристи обирають його як основне місце відпочинку, адже тут є ще й чудові пляжі.
Руїни Мішон (також Майсон) включені до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Колись тут було ціле місто стародавнього королівства Чампа, сьогодні залишилося лише кілька руїн, які постійно реставрують, у тому числі від руйнувань після війни зі США (пам'ятник майже повністю зрівняли із землею американські бомбардувальники). Руїни знаходяться недалеко від Хойана і доступні для самостійного відвідування або в складі екскурсії з містечка. З інших курортів найкраще відвідувати Мішон у складі екскурсії в Хойан.
Фортеця Хюе – колишня імперська столиця В'єтнаму. Сьогодні це місто, де збереглося безліч визначних пам'яток, центральною з яких є імператорська фортеця. Крім фортеці тут також є кілька музеїв, храмів, на околицях міста розкидані імператорські могили. Не можна не згадати і про запашну річку Хіонг, що проходить через місто. Хюе можна відвідувати як з екскурсією, так і приїхати в місто самостійно на кілька днів.
Печера Шондонг (Сон Дунг). Це ще одне природне диво В'єтнаму, причому зовсім нове. Вона була виявлена ​​британськими вченими лише у 2009 році, а до цього про неї знали лише місцеві жителі. Вона примітна тим, що це найбільша печера у світі. Вона настільки величезна, що тут може розміститися ціле невелике місто. Її довжина 5 кілометрів, а максимальна висота та ширина 200 та 150 метрів відповідно.На жаль, печера знаходиться в дуже важкодоступному місці в джунглях центрального В'єтнаму, і потрапити до неї можна лише у складі серйозної експедиційної групи, причому за чималі гроші. Тому вмикати її неодмінно у свій маршрут не варто.

Митні правила
При в'їзді до В'єтнаму ви повинні заповнити митну декларацію і при виїзді з країни пред'явити її. Ввезення побутової та обчислювальної техніки (в т.ч. ноутбук) до країни підлягає обов'язковому декларуванню. Вся незадекларована техніка буде дозволена до вивезення тільки після оплати мит або за наявності чека, що свідчить, що ви придбали техніку в місцевих магазинах. І загалом рекомендуємо Вам зберігати підтвердження всіх витрат.
Ввезення валюти Ввезення іноземної валюти, що конвертується, не обмежене, але необхідно декларувати суму понад 3 тис. доларів США, оскільки вивезення валюти дозволяється тільки в межах декларації. Також декларуванню підлягає золото загальною вагою понад 300 г.
Митні правила В'єтнаму надають пільги для безмитного ввезення наступних видів товарів:
Для алкогольної продукції якщо ввозиться повна ємність обсягом, що перевищує встановлену квоту не більше ніж на 1 літр, звільнення від сплати мита надається щодо всієї ємності. Якщо ж обсяг перевищує зазначений ліміт, мито сплачується лише щодо перевищує кількості;
Для сигарет та сигар: при в'їзді до В'єтнаму допускається ввозити сигарети та сигари лише в межах квот, встановлених для безмитного ввезення. Кількість товарів, що перевищує встановлені ліміти, має бути здано для  зберігання на митний склад. Здані на зберігання товари будуть повернуті особі під час виїзду з країни;
Для одягу та інших особистих речей: допускається безмитно ввозити вказані товари в розумних кількостях, з урахуванням цілей та обставин кожного конкретного в'їзду. Встановлено такі квоти для ввезення без сплати мит та податків:
• Алкогольні напої:
алкогольні напої з об'ємною часткою етилового спирту понад 22 відсотки включно – не більше 1,5 літрів;
алкогольні напої з об'ємною часткою етилового спирту менше 22 відсотків – 2 літри;
пиво – 3 літри.
Звільнення від сплати мит у межах зазначених квот надається лише особам, які досягли 18 років.
• Табачні вироби:
сигарети – 400 штук;
сигари – 100 штук;
розмелений тютюн – 500 грамів.
Звільнення від сплати мит у межах зазначених квот надається лише особам, які досягли 18 років.
• Чай каву:
чай – 5 кг
кави – 3 кг.
Звільнення від сплати мит у межах зазначених квот надається лише особам, які досягли 18 років. Звільнення від сплати мит та податків надається також для будь-яких інших товарів, щодо яких не діють будь-які заборони чи обмеження та загальна вартість яких не перевищує 5,000,000 донгів.

Заборона на ввезення/вивіз
• Заборонено ввезення/вивезення наркотиків та медпрепаратів, що містять наркотичні препарати без лікарського припису на їх застосування (санкції за ввезення наркотиків вкрай високі, аж до смертної кари), вогнепальної зброї, порнографії, друкованої продукції, компакт-дисків, аудіо- та відеозаписів, що ображають місцеві традиції.
• Крім цього не можна вивозити з країни антикваріат, живих диких тварин, опудало черепах, корали, рідкісні рослини, та й із фруктами найчастіше митники вас не пропустять додому.
Крім цього, мають бути чеки, що підтверджують покупку як ювелірних прикрас, так і предметів народних ремесел. Що ж до виробів із золота, то якщо їхня вага понад 300 гр., то Вам знадобиться дозвіл в'єтнамського Національного банку.