42.45 44.7
#tastyresty

ЯМАЙКА

(англ. Jamaica, ям. креол Jumieka) — острівна держава Північної Америки, що розташована на острові Ямайка та прилеглих до нього дрібних островах у Карибському морі.

Площа: 11 500 км²
Чисельність населення: 2651000 (оцінка 2005)
Державна мова: англійська, але у вжитку також креольська мова на основі англійської.
Столиця: Кінгстон
Політичний устрій: Парламентарна демократія
Грошова одиниця: ямайський долар

Географія 

Ямайка славиться пишною рослинністю, приголомшливою береговою лінією з долинами, скелями, печерами, бухтами, рифами, мінеральними джерелами, водоспадами та 120 річками.

Південний берег Ямайки сильно порізаний, має гарні гавані, які свого часу служили притулком для піратів, але обрамлений рифами. Північний берег острова скелястий, у його центральній частині розташована вузька смуга пляжів — так звана Ямайська рив'єра. Більшу частину території Ямайки займає горбисте вапнякове плато, на сході острова височіють гори Блакитні гори (Блю-Маунтінс) заввишки до 2256 м.

На Ямайці безліч річок, що беруть початок на схилах гір та пагорбів. Найбільша з них - Ріо-Гранде завдовжки близько 100 км, починається біля Денем в центральній частині Ямайки і впадає в Карибське море на півдні острова, поблизу мису Портленд. Річки Ямайки використовуються для рафтингу.

Головне природне багатство Ямайки – боксити. За їхніми запасами ця невелика країна посідає п'яте місце у світі. Всього на Ямайці знаходиться понад 100 родовищ, найбільше з них — Вільямсфілд у центральній частині острова. Бокситова промисловість є основною галуззю національної економіки.

Клімат

Клімат на Ямайці мусонний тропічний. Відповідно, взимку та влітку температура практично однакова – на узбережжі від 24 °C до 35 °C, а в гірських районах від 17 до 27 °C. Завдяки морському бризу спека переноситься легко. Вода прогрівається до 24 ° C ... 26 ° C вище нуля. З травня до жовтня триває сезон дощів, у цей період можливі урагани. Оптимальний час для відвідування Ямайки – зима.

Митні правила

Відсутні обмеження щодо ввезення валюти в країну при умові відповідного декларування. Вивезення валюти дозволено в межах задекларованого ввезення.

Заборонено ввезення місцевої валюти.

Встановлено обмеження щодо ввезення тютюнових виробів

200 цигарок або 50 сигар або 230 г. тютюну, 1л алкогольних напоїв.

Ввезення вогнепальної зброї та амуніції дозволено за умови отримання відповідної ліцензії.

Заборонено ввезення монет; непристойних фотографій, кінематографічних фільмів, книг, листівок тощо; публікацій, пов’язані з ворожінням, магією, окультизмом і т.і.; рації.

Ямайка – країна з високим рівнем розповсюдження наркотиків, відтак особлива увага надається до товарів та речей, які вивозяться з країни. Мали місце випадки, коли навіть у дрібних сувенірах знаходили наркотичні засоби.

Заборонено ввезення квітів, рослин, меду, фруктів, м’яса і овочей, кави.

Валюта

Національна валюта країни – ямайський долар (JMD чи J$), розмінна монета – цент. Нарівні з ним у широкому обігу перебуває долар США – їм можна розплатитися за товари та послуги, проте здачу здебільшого дадуть місцевими грошима. Найвигідніші пропозиції продажу можна знайти в банках або офіційних обмінних пунктах, чого не скажеш про готелі та вокзали.

Кредитні картки типу Visa та MasterCard приймаються у всіх великих готелях, ресторанах та магазинах, а в інших випадках знадобиться готівка. Бажано відразу просити дрібніші купюри, щоб потім не було проблем із розміном.

Транспорт

Тим, хто приїхав до Ямайки не для того, щоб просто засмагати на пляжі та купатися в морі, потрібно буде вибрати найзручніший спосіб пересування. Найбільш популярний варіант – таксі. Ціна за проїзд залежить від кілометражу, при цьому сміливо можна торгуватись, оскільки лічильниками мало хто користується. При поїздках за місто оплата проводиться за подвійним тарифом.

Неможливо до кінця перейнятися ямайським колоритом, не проїхавшись у місцевих автобусах. При погляді на водіїв стає ясно, що вони нікуди не поспішають, тому розкладу практично ніхто не дотримується, а висадка і посадка пасажирів відбувається не тільки на зупинках, а й на вимогу.

Незважаючи на спеку на вулиці, кондиціювання салонів проводиться природним шляхом, тобто через відкриті вікна та люки. Ситуація з автобусами-експресами дещо краща, тому особливо вимогливі мандрівники можуть вибрати цей варіант.

 Що варто купити на Ямайці

Як сувеніри з Ямайки найчастіше привозять вироби з природних матеріалів: фігурки з дерева, настінні панно, декоровані карбуванням, прикраси з напівдорогоцінного каміння. Також інтерес становлять гончарні вироби: вази, посуд із етнічним орнаментом або барвистими зображеннями представників місцевої флори та фауни. Вони стануть оригінальним декоративним елементом у будь-якому інтер'єрі.

Оскільки острів асоціюється з королем реггі Бобом Марлі, на місцевому сувенірному ринку чи бутіку обов'язково варто купити «растаманську» різнокольорову в'язану шапку. До деяких моделей для створення повноцінного образу прикріплені штучні дреди. Тут же можна придбати одяг із національною символікою.

У подарунок чоловікам охоче купують ямайський ром. Він продається в супермаркетах чи спеціалізованих магазинах. При цьому варто звернути увагу не тільки на такі популярні марки як Appleton і Myers, але і менш відомі за кордоном, наприклад: Trelawny, Coruba, Wray Nephew. Вартість напою залежить від його витримки. На прилавках можна зустріти ром віком до двадцяти років. Ще один варіант покупки для чоловіків – ямайські сигари. Вони відрізняються насиченим м'яким смаком та приємним ароматом.

Що обов'язково потрібно зробити на Ямайці

Можливість поринути в первозданний світ тропіків, відкинути всі переживання та турботи, прийнявши життєвий девіз ямайців «No problem», – саме задля цього дедалі більше відпочиваючих приїжджає на острів. Отже, що варто зробити, потрапивши сюди?
Сплавитися гірською річкою
Почувши про рафтинг, досвідчені туристи одразу представляють пороги, від одного виду яких кров холоне в жилах… На Ямайці все зовсім інакше: сплав річкою – це неспішна подорож бамбуковим плотом серед мальовничих пейзажів. Найпопулярніші місця для цього - водоймища Грейт-Рівер неподалік від Монтего-Бей (Great River), Блек-Рівер на околицях Очо-Ріос (Black River) і Ріо-Гранде поряд з Порт-Антоніо (Rio Grande).
Відвідати музей Боба Марлі
На вулиці Hope Road, 56 у Кінгстоні знаходиться будинок-музей найвідомішого растамана Ямайки – Боба Марлі. Навпроти входу у дворик стоїть пам'ятник співаку, такому, яким його запам'ятали численні фанати – у яскравому одязі та з незмінними дредами. Поруч розташований будинок, усередині якого все збереглося як за життя музиканта: на стінах видніються не лише малюнки, а й дірки від куль, що залишилися після замаху на короля реггі. У галереї, розміщеній у колишній студії звукозапису, відвідувачі можуть побачити невеликий фільм про життя та творчість Боба Марлі, розглянути його сценічні костюми, а також золоті та платинові диски.
Музей відкритий із понеділка по суботу з 9:30 до 17:00, вихідний – неділя. Вхідний квиток коштує близько 20 доларів.
Підкорити хвилі Карибського моря
Ямайка славиться своїми хвилями, які хоч і не такі великі, як, наприклад, на тихоокеанському узбережжі, проте теж чудово підходять для серфінгу та віндсерфінгу. Орендувати все необхідне спорядження можна у спеціалізованих компаніях. Більшість з них розташовані на північно-східному та південно-східному узбережжях, при цьому для плавання під вітрилами найчастіше вибирають Бейлі-Біч (Bailey's Beach), Бервуд-Біч (Burwood Beach) і Сілвер Сендс (Silver Sands): тут завжди дмуть сильні рівні вітри.
Скупатися в Блакитній Лагуні (Blue Lagoon)
Одне із найкрасивіших місць на Ямайці – Блакитна Лагуна. Найчистіше бірюзове море, тропічні чагарники, що підбираються до самого узбережжя, - все це створює відчуття казковості того, що відбувається. Приїхати сюди варто вже тільки заради ефектних видів, але обмежуватися цим не варто: кажуть, що вода тут має властивості, що омолоджують. До Порт-Антоніо, де і знаходиться Блакитна Лагуна, найзручніше добиратися авто або екскурсійним автобусом, проте можна і звичайним маршрутним таксі від станції Тепмл-лейн в Кінгстоні
Скупатися в Лагуні, що світиться
Біля портового міста Фалмут у місці впадання річки Марта Бра в Карибське море розташоване одне з найпопулярніших місць на Ямайці - Лагуна, що світиться. Свою назву вона отримала завдяки крихітним мікроорганізмам, що живуть у воді та випромінюють під час руху синьо-зелене світло. Їхні величезні скупчення створюють дивовижної краси видовище. Описати відчуття, одержані від побаченого, складно – це потрібно випробувати самому.
Відвідати фабрику рому Appleton Estate у Монтего-Бей
Це виробництво – місце, де народжується знаменитий ямайський ром. Замовивши екскурсію, можна дізнатися про історію цього по-справжньому піратського напою, побачити процес його виготовлення, продегустувати кілька сортів, а також купити пляшечку-другу в подарунок. Музей відкритий з понеділка до суботи з 9:00 до 16:00.
Годувати з рук колібрі у заповіднику Рокланд (Rockland's Bird Sanctuary)
Заповідник Рокланд на околицях Монтего-Бей – територія в джунглях, колись куплена Лізою Саймон, яка вирішила присвятити життя прирученню птахів. Її праця увінчалася успіхом – колібрі зовсім не бояться людей і сміливо сідають їм на руки. Тут панують спокій та умиротворення, у повітрі розносяться аромати екзотичних квітів, звучать трелі пернатих мешканців парку.
Помилуватися світанком на вершині піку Блю Маунтін (Blue Mountain Peak)
Пік Блю Маунтін - найвища точка однойменних гір, що простяглися грядою на сході острова. З висоти 2256 м над рівнем моря весь острів видно як на долоні, це місце визнано найкращим для зустрічі світанку. Щоб побачити перші промені сонця, сходження потрібно почати темно. Варто сказати, що нічна прогулянка через джунглі сама по собі – дивовижна пригода.
Прогулятися корабликом по Блек-Рівер (Black River)
Любителі екстриму не повинні упустити можливості покататися річкою Блек Рівер на околицях Негріла. Родзинка подорожі – можливість побачити ямайських крокодилів у їхньому природному середовищі. Приманкою для тварин служать звичайні кури, і навіть найзатятіші скептики замовкають побачивши, як на туші замикаються щелепи рептилій.
Розглянути підводні багатства Карибського моря
Тутешні місця славляться своїм різноманітним підводним світом, тому не дивно, що сюди приїжджають дайвери з усього світу. Для занурень зазвичай вибирають наймальовничіші об'єкти на кораловому рифі та околиці Порт-Ройяла, що затонув.
Покататися на страусах
Одна з найцікавіших пам'яток південного узбережжя - ферма страусів Кашу (Cashoo Ostrich Park) в Лаковії. Тут можна не тільки нагодувати цих дивовижних птахів, а й покататися на них верхи. Добиратися сюди найзручніше автомобілем – 1,1 км від траси Крейн-роуд у південно-східному напрямку в районі Slipe. Парк працює щоденно, вхід платний.

Кухня

Національна кухня країни, як і місцева природа, строката та різноманітна. Це неповторна суміш кулінарних традицій Англії, Іспанії, Африки та країн Карибського басейну. Найпопулярніші продукти – рис, горох, свинина, морепродукти, а також різноманітні овочі та фрукти.

На сніданок у місцевому кафе обов'язково варто замовити аки – плоди однойменного дерева, які тушкуютьть із солоною тріскою (Ackee and saltfish) або квасолею, щедро посипаючи все приправами. Ті, хто любить курочку-гриль, будуть приємно вражені, наскільки смачно її готують ямайці – тут вона називається Jerk chicken. Весь секрет у маринаді на основі перцевого соусу, а також у вугіллі. Як стверджують місцеві кухарі, для цієї страви підходить лише гвоздичне дерево піменто.  Як гарнір найчастіше подають рис з овочами та салат. "Jerk", тобто приготовленої на грилі, може бути і свинина, проте попит на неї дещо нижчий. Увечері можна випити холодного ямайського світлого (RedStripe, Real Rock Lager) чи імбирного пива. Також не можна відмовити собі в задоволенні скуштувати знамениту каву Blue Mountain, придбавши разом кілька пачок для себе або в подарунок.

Корисні телефони в країні

Поліція 119

Швидка 119

Служба надзвичайних ситуацій 119

Функції Посольства України на Ямайці виконує Посольство України в США:

Адреса: 3350 M Street NW, Washington DC, 20007, США.

Телефони: +1 (202) 349-2963 (загальний), + 1 (202) 349 3376 (консульські питання).

Гаряча лінія Посольства України в США: + 1 (202) 765-4681 (прохання дзвонити лише у разі загрози життю чи загибелі громадян України).

Факс: + 1 (202) 333 0817