Столиця: Варшава (1706624 осіб (2007).
Політичний устрій: Парламентська республіка.
Часовий пояс: відстає від київського на 1:00.
Державне свято День Незалежності (11 листопада).
Грошова одиниця: злотий.
Географія
Загальна площа Польщі – 312 658 (312 683) км² (площею займає 69 місце у світі, і 9 у Європі. Близько 2/3 території на півночі та в центрі країни займає Польська низовина. На півночі – Балтійська гряда, на півдні та південному. -Сході - Малопольська та Люблінська височини, вздовж південного кордону - Карпати (вища точка 2499 м, гора Риси в Татрах) і Судети.Великі річки - Вісла, Одра, густа річкова мережа.Озера переважно на півночі.Під лісом 28% території.
Загальна протяжність кордонів - 3528 км, з них - 3054 (2888) км сухопутних, і 528 (491) морських. Кордони з суміжними територіями: Росія - 206 (210) км, Литва - 103 (91) км, Білорусь - 416 (605) км, Україна - 529 (428) км, Словаччина - 539 (444) км, Чехія - 790 (658) ) км, Німеччина - 467 (456) км.
Клімат
Клімат помірний, перехідний від морського до континентального. Середні температури січня від -1 до -5 ° C (в горах до -8 ° C), липня 17-19 ° C (в горах до 10 °); опадів 500-800 мм на рівнинах; у горах місцями понад 1000 мм на рік.
Населення
Близько 38,5 млн осіб. Поляки становлять близько 98% населення.Проживають також українці, білоруси, литовці, татари, вірмени, євреї.
Мова
Державною мовою в республіці є польська.
Релігія
о Римсько-католицької церкви належить за різними даними, від 70 до 95% населення.
Магазини
Магазини відкриті з 6:00 до 19:00, по суботах з 7:00 до 13:00. Деякі магазини працюють до 22:00 або цілодобово. Останніми роками в Польщі з'явилося безліч супермаркетів, які працюють без вихідних із раннього ранку до пізнього вечора. Від інших магазинів їх відрізняють нижчі ціни. Поруч із супермаркетами знаходяться безкоштовні автостоянки.
Банки відкриті з 9:00 до 17:00 (перерва з 12:30 до 14:00), по суботах з 10:00 до 13:00, неділя – вихідний день. Кредитні картки Visa, Eurocard/Mastercard, American Express, Eurocheque дійсні у банках, готелях, магазинах та ресторанах.
Вихідний день для музеїв зазвичай понеділок. В решту днів тижня стандартний годинник роботи музеїв – з 9:00 до 17:00, але багато музеїв працюють за своїм розкладом.
Транспорт
У кожному місті функціонує громадський транспорт, тобто. автобуси, трамваї (у великих містах) та метро (у Варшаві). У всіх цих транспортних засобах застосовується той самий вид квитка. Квитки можна купити у всіх кіосках "Рух", газетних кіосках, у магазинах та на станціях метро.
Зручністю для туристів є добові та тижневі проїзні квитки. Разовий квиток діє тільки на один проїзд, незалежно від його тривалості. При кожній пересадці на інший автобус чи трамвай потрібно погасити черговий квиток, хіба пасажир користується добовим або тижневим квитком. У кожному місті у громадському транспорті застосовуються свої квитки, ціни можуть відрізнятись.Зручним засобом пересування є таксі. Можна також взяти напрокат автомашину в одній із численних фірм "Rent a car", що діють у Польщі. Польщею можна також подорожувати потягами. Територію країни покриває густа мережа польських залізниць (РКР). Проїзд поїздом з Варшави до інших великих міст країни (Краків, Катовіце, Познань, Гданськ) займає менше часу, ніж автобусом або легковим автомобілем.
Валюта
Національна валюта Польщі – злотий, ділиться на 100 грошей.
До сьогодні мешканці Польщі в розмовах іноді називають ціни у старих злотих. Тому, наприклад, почувши про заробіток у 20 мільйонів, потрібно мати на увазі, що насправді це лише 2 тисячі.
Євро, долари та інші види європейських валют обміняти можна в обмінних пунктах, званих "Kantor".
Визначні пам'ятки
У 1927 році на конференції ЮНЕСКО в Парижі була прийнята конвенція про охорону культурної та природничо світової спадщини. Відповідно до конвенції створено Перелік світової спадщини ЮНЕСКО, до якого входять понад півтисячі об'єктів різних країн: найцінніші пам'ятки старовини та міські комплекси, льодовики та печери, національні парки та святині. У Польщі перебуває 8 пам'ятників із цього переліку. Ось вони:
Варшавське Старе місто. Він був відновлений з руїн після Другої світової війни. Ретельна реконструкція велася на основі старих планів, малюнків та описів. У результаті дома зруйнованого кварталу піднявся архітектурний комплекс, більш схожий на середньовічний оригінал, ніж довоєнний.
Королівський Краків. Це найбільша в країні пам'ятка історії та культури. Якщо Вавель уособлює душу Кракова та всієї Польщі, то серцем Кракова називають Старе місто. Крім того, до переліку ЮНЕСКО включено стародавнє поселення ремісників Страдом і Казімєж, колись містом польських євреїв.
Соляні копальні Велічки. Це семиповерхове підземне місто. Туристський маршрут проходить на трьох рівнях через прикрашені соляними скульптурами зали з галереями та озерами. А на стометровій глибині тут влаштовують банкети та бали.
Середньовічна Торунь. Серед кількох сотень готичних будівель – будинок, де народився знаменитий астроном Микола Коперник.
Замок хрестоносців у Мальборку. Колись тут була столиця держави Тевтонського чернечого ордену. Тепер 700-річний замок відновлено та перетворено на музей.
Місто-фортеця Замість. Його унікальність у тому, що він будувався у чистому полі як міський архітектурний комплекс: Ян Замойський, права рука короля Стефана Баторія, захотів улаштувати тут свою резиденцію. Талановитий проект міста належить італійцеві Морандо.
Освенцім-Бжезінка (Аушвіц-Біркенау). Найбільший гітлерівський концтабір вирішено зберегти в недоторканності як нагадування про скоєний тут злочин проти людства.
Біловезький Національний заповідник. Розташований на території двох держав – Польщі та Білорусії. Цей найбільший у Європі лісовий масив зберігся у первозданному вигляді. Символ Біловезької пущі – зубр, найбільша тварина у Європі.
Корисні дрібниці
Чайові, як правило, вже включені до рахунку, але можна додатково залишати до 10% від суми. Прийнято давати офіціантам, водіям таксі та перукарям, округляючи суму під час оплати послуг. Округлювати більш як на 10% не прийнято. При оплаті поїздки на таксі суму необхідно заокруглити до злотого. Носильникам дають 2 злотих за кожну сумку. Консьєржі та гіди чекатимуть близько 5 злотих чайових.
Митні правила
При в'їзді до країни основні обмеження стосуються ввезення алкогольної та тютюнової продукції. Можна ввозити: горілку (та інші спиртовмісні напої) – не більше 1 літра; вино – не більше 2 літрів; пиво – не більше 5 літрів; сигарети – не більше 200 шт.; сигари – не більше 50 шт. ;тютюн (в т.ч. нюхальний) - 250 р.; парфуми – не більше 50 мл; туалетну воду - не більше 250 мл.